A testmozgás testre és lélekre egyaránt rendkívül jó hatással van, hiszen javítja az alvás minőségét, erősíti az immunrendszert, valamint energiát és önbizalmat ad, ráadásul általa képesek vagyunk távol tartani a téli nyavalyákat.
- A szervezeted hozzászokik a hideghez
- kevésbé leszel fázós
- javul a szervezet védekező rendszere
- A természetes fény jó hatással van a hangulatodra és az immunrendszeredre.
- Az őszi-téli táj látványa pozitívan hat az idegrendszeredre.
- A hidegben a tested jobb teljesítményre képes, mert nem kell túl sok energiát fordítania a testet hűtő folyamatok szabályozására.
Indulj sétálni vagy túrázni!

A séta bizonyítottan van olyan hatásos testmozgás, mint a futás vagy bármelyik másik kardio edzés. Már napi 30 perc folyamatos séta elegendő a szervezetnek, de ha ennél többre vágysz és nem tudsz ellenállni a természet csábításának, öltözz be jó melegen, és túrázz egy jót!
A természet ősszel és télen is gyönyörű, s teljesen új arcát mutatja ezekben az évszakokban, a levegő pedig kristálytiszta. A megfelelő öltözet és egy termosz forró tea mellett nyugodtan túrázhatnak a gyerekek és az idősek is, nagyon jó családi vagy baráti esemény. Az erdőben a csendet szinte vágni lehet, minden megnyugtató és békés. Lehet állatokat – köztük vízimadarakat – lesni, akik ilyenkor könnyebben előbújnak rejtekhelyeikről. A hazai vadasparkoknál, nemzeti parkokban érdemes érdeklődni, mert sok helyen szerveznek kifejezetten téli túrákat. Ezekre is érkezzünk felkészülten, legyen nálunk elegendő enni- és innivaló, tárkép, feltöltött mobiltelefon, és takaró is.
Már az is sokat javíthat a hangulatodon, ha ebédidőben teszel egy rövid kört a munkahelyed környékén.
Futás!

A futás a legközkedveltebb sport, legyen tél vagy nyár. Hideg időben azonban kicsit több odafigyelést igényel. Ha most kezdenél futni, ne vágj bele egyből a közepébe és talán érdemes csatlakozni futóklubhoz vagy megkérdezni egy edzőt, hogyan vágj bele. A futás rendkívül jó hatással van a pszichére és az idegrendszerre, nagyon jó kardio edzés. A hideg száraz időben gyakori a nagyvárosokban a szmog és a ködös idő. Ilyenkor próbáljuk – ha van rá mód – a futáshoz, mozgáshoz valami kiesőbb helyet keresni a természetben. Az erdő frissessége téged is fel fog dobni.
Bicóra fel!

Nem kell feladni és eltenni a kerékpárt a szekrénybe csak azért, mert hidegebb lett. Igaz egy kicsit nehézkesebb, mint nyáron csak felpattanni és menni, de ettől még ugyan úgy megvan a maga szépsége.
A kerékpározás rendkívül jó kardio edzés ráadásul az egész testet átmozgatja. Pár hasznos tipp:
- Figyeljünk az útviszonyokra és hogy a kerékpárt is felkészítsük a hidegebb időjárásra. Ilyenkor csúszósabbak az utak és bizony a féktáv is megváltozhat.
- Korábban sötétedik és több a borús időjárás ezért jelzőfényekre is szükség van. (Azonban itt is adott a természet, egy jó kis erdős túrára.)
- Váltóruha legyen nálunk, mert a kerékpározás alatt bizony megizzadunk. Ha munkába tekerünk, váltás póló, váltás pulóver elkelhet.
- Esős időre érdemes beszerezni esőkabátot és vízálló holmikat.
Korcsolyázzunk!

Intenzív mozgás, ami kiválóan erősíti a lábakat és a törzset is. Hó hiányában is űzhető sport, ha elég hideg van hozzá, tavak partján mindig kijelölnek korcsolyapályákat. Fontos, hogy csak kijelölt helyen szabad tavakon korcsolyázni, ennek hiányában legyünk inkább óvatosak, a természetes vizek befagyva nem feltétlenül biztonságosak, bárhol lehet egy rejtett hőforrás, vagy bármi más miatt vékony a jég, amiről nem tudunk. Nagyon népszerűek a műjégpályák, Budapesten ott az óbudai, a csepeli és a városligeti korcsolyapálya, de a vidéki nagyvárosok is készíttetnek általában saját műjégpályát. A legtöbb helyen hangulatos világítás, díszítés és forró tea is várja a sportolókat; akár világos van, akár sötét, kiváló sportolási, szórakozási, ismerkedési lehetőség.
Hódítsd meg a hegyeket!

A legkedveltebb téli sportok egyértelműen a síelés és a snowboardozás, garantáltan átmozgat és hatalmas élmény. Ha szerencsénk van, fehér lesz a tél, sok hóval. Amennyiben nem vagyunk olyan szerencsések, hogy egy síparadicsom mellett lakunk, vagy kevés hó esik, akkor sem kell kétségbe esni, ellátogathatunk hazánk műhavas pályáira. Eplényben, Mátraszentistvánon, Bánkúton, a Kékes tetőn, Visegrádon vagy Dobogókőn is találunk jó minőségű havas pályákat, amiket érdemes meghódítani.
Felszerelés
Cipő: A jó nyári, „alig található anyag a cipőben” típust most tedd a szekrénybe és válassz egy strapabíróbb verziót: a bordázott talp a csúszós utak miatt elengedhetetlen, a masszív felsőrész pedig védi a lábad a hidegben.
Ruházat: A réteges öltözködés télen és hideg időben kulcsfontosságú, a titok pedig a rétegek anyagminősége. Ne abból indulj ki, hogy nyugalmi állapotban, hogy érzed magad. Az az optimális, ha induláskor még kicsit fázol, de mozgás közben már komfortos a testhőmérsékleted.
- Felső ruházat: Technikai ruházat az első réteg, ami jól elvezeti a nedvességet. Ezután jöhet egy melegebb réteg, de fontos, hogy a pamutot kerüljük, mert gyorsan párologtatja a nedvességet, ezért esélyes, hogy megfázol. Valamilyen melegítő vagy termofelső tökéletes választás. Erre jöhet a kabát, ami jól ellenáll a szélnek.
- Alsó ruházat: Technikai ruházat az első réteg, ami jól elvezeti a nedvességet. Ezután jöhet egy melegebb réteg, könnyebb tréningnadrág, futónadrág.
- Kiegészítők: Sapka, kesztyű. Az hő és izzadság jelentős része a fejeden át távozik, ezért jól szellőző, megfelelő anyagú sapkát válassz. Kezdd kesztyűben az edzést, mert a kezek nagyon tudnak fázni a hidegben. Később vedd le őket, mert a kézfejen keresztül sok felesleges hő tud távozni a szervezetből, amely segít a test hőháztartásának kiegyensúlyozásában.
- Ha könnyen megfájdul a torkod, köss vékony jó légáteresztő sálat az orrod és a szád elé, mert így közvetlenül nem a metsző hideg levegőt fogod belélegezni. Éppen kapóra jön a maszkhordás, nagyon jó légzőszelepes maszkokat lehet kapni sportoláshoz, amik nem utolsósorban a szmogot is kiszűrik. Fontos azonban, hogy ezekben a maszkokban az oxigén felvevőképesség csökken, így figyeljünk oda az edzés hosszára és a megfelelő légzésre.
Ha van rá lehetőség, edzés után öltözz át!
Egyik évszakban sem jó ötlet hagyni, hogy rajtad száradjon meg a szanaszét izzadt ruha, de télen különösen próbára teszi az immunrendszeredet. De fontos, ne a szabadban öltözz át!! Az a legjobb, ha sportolás után valamilyen fűtött helyen rögtön leveszel minden magadról, meleg vízzel lezuhanyozol, és átöltözöl.
Hasznos tippek!
- Fokozatosság
A fokozatosság nagyon fontos! Fokozatosan szoktasd hozzá a szervezetedet a terheléshez, ne akarj azonnal egy órán át kocogni vagy a fekete pályán lecsúszni a hegyről. Elsőre bőven elég egy -15-20 perces tempós séta is. Futásnál például egy hétig minden nap tartsd ugyan azt a távot, vagy időtartamot, majd hetente növeld.
- Jól melegíts be!
Ez minden sportolás előtt igaz, de a hideg időben kifejezetten, mivel az ízületek nagyobb terhelést kaphatnak. Nagyon könnyen kikészülhetnek az ízületeid, ha rendszeresen bemelegítés nélkül csapsz bele a közepébe. A legjobb, ha a bemelegítést még bent, meleg helyen végzed el.
- Edzésintenzitás
Hideg időben a hosszabb, alacsony, egyenletes intenzitású edzések helyett érdemes rövidebb, intenzívebb szakaszokat is tartalmazó tréninget végezned. Az intenzív szakaszok idejét fokozatosan csökkentsd, és a pihenőidőd is legyen egyre rövidebb. Természetesen minden sportnál figyelj a szervezetedre, állj meg egy kicsit, pihenj és ne terheld túl magad.
- Folyadékpótlás
A folyadékpótlásról a hideg időben se feledkezz meg, a hidegben ugyanis könnyebben begörcsöl a nem megfelelően hidratált izomzat. Sportolás előtt, közben és után is fogyassz megfelelő folyadékot. Ha túrázni mész vigyél magaddal termoszban italt, ha csúszkálsz le a hegyről ott a hütte, ha pedig futsz vagy edzel, szintén legyen nálad folyadék.
Jó sportolást és mozgást kívánunk!